ZAMÓWIENIA PUBLICZNE 

polska  angielska
WYJAŚNIENIA TREŚCI SIWZ
30 października 2019, 09:07

WYJAŚNIENIA TREŚCI SIWZ

Gmina Boguchwała działając zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 poz. 1843 ze zm.) wyjaśnia treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia sporządzonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.:

Budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Boguchwała - Oświetlenie wzdłuż drogi gminnej w Nosówce, działka 101

 

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA DOTYCZĄCE TREŚCI  SIWZ:

 

Pytanie nr 1:

„Czy Zamawiający dopuszcza oferty równoważne w stosunku do przedmiotu zamówienia przedstawionego w zapytaniu ofertowym  - zgodnie z art. 30 ust. 4 i 5 ustawy w następującym zakresie:

Zmiany typu oświetlenia z zaprojektowanego na w pełni autonomiczne, zasilane energią słoneczną z użyciem baterii litowo-jonowych.

UZASADNIENIE

W naszej ofercie chcielibyśmy zaproponować lampy solarne ledowe, o większej mocy, w niższej cenie, najnowszej generacji, zaopatrzone w akumulatory litowo-jonowe, które nie wymagają tak intensywnego ładowania i kumulują odpowiednią ilość energii, zapewniając efektywne świecenie przez całą noc.

Lampy są wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne.

Przez wmontowany w oprawie panel solarny i akumulator są bardziej estetyczne i nie takie ciężkie jak z panelem zewnętrznym i akumulatorem żelowym wkopywanym w ziemię, narażonym na częsty łup złodziei.

W naszych produktach wykorzystujemy akumulatory litowo- jonowe o pojemności od 18Ah, które pozwalają utrzymać napięcie w okresie do 14 godzin ciągłego świecenia, a także są trwalsze od akumulatorów żelowych i mniejsze – co pozwala m.in. na poprawę estetyki lampy, a także wpływa na niższe koszty montażu. Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się znacznie wyższą „gęstością energii” niż akumulatory tradycyjne kwasowe czy żelowe, co przekłada się na znaczące zmniejszenie rozmiarów i wagi przy takim samym lub dłuższym czasie pracy. Charakteryzują się one również wielokrotnie niższym zjawiskiem samoczynnego rozładowywania, więc nie rozładowują się tak łatwo w trakcie przechowywania. Akumulatory te można ładować w dowolnym momencie, nawet gdy nie są całkowicie rozładowane, bez wpływu na ich pojemność. Materiały używane w akumulatorach litowo-jonowych są bardziej przyjazne dla środowiska niż materiały stosowane w akumulatorach kwasowych czy żelowych

Zastosowane w naszych produktach akumulatory charakteryzują się m.in.:

  • dużą gęstością energii,
  • wysokim napięciem nominalnym ogniwa (także siły elektromotorycznej SEM),
  • niskim współczynnikiem samorozładowania,
  • wysoką trwałością cykliczną,
  • szerokim dopuszczalnym zakresem temperatur pracy,
  • wysoką sprawnością (ok. 99%)
  • niską rezystancję wewnętrzną, co pozwala na szybkie ładowanie, przy niskich stratach energii,
  • zapewniają korzystanie ze 100% nominalnej pojemności, niezależnie od prądu ich rozładowywania. Natomiast „tradycyjne” akumulatory zapewniają znacznie mniej energii użytkowej, przy większych obciążeniach. Zazwyczaj ogranicza się je również tylko do 50% nominalnej pojemności, aby zapobiec skróceniu żywotności,
  • kilkukrotnie wyższą „żywotnością” w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych i żelowych.

Nasze oprawy są wyposażone w nowoczesne baterie, które ładują się w trakcie dnia i pozwalają na oświetleniem terenu/drogi w nocy (zmierzchu), nawet do 16 godzin ciągłego użytkowania. Czas autonomii naszych lamp wynosi do 7 dni. Trwałość zastosowanych paneli fotowoltaicznych wynosi co najmniej 25 lat, a cała technologia wykorzystana w naszych produktach jest stosowana na świecie od niespełna 2 lat.

Zastosowana w naszych produktach technologia nie wymaga osiągania wskazywanych przez Państwa parametrów pojemności (akumulatory) czy mocy (panele i turbiny), które wpływają na wielkość konstrukcji oraz jej podatności na zmiany klimatu (im większa powierzchnia panelu fotowoltaicznego tym większe ryzyko uszkodzenia przy silnym wietrze, analogicznie z turbiną wiatrową). W naszych produktach stosujemy panele fotowoltaiczne o mocy od 40 W, gdyż nie jest wymagany tak duży panel/e oraz turbiny wiatrowe, jak wskazane w Państwa opisie przedmiotu zamówienia, do naładowania naszych akumulatorów. Zastosowane rozwiązania technologiczne w naszych produktach są trwalsze, tańsze i estetyczniejsze. Mniejsza moc paneli w naszych produktach jest w zupełności wystarczająca dla ciągłego funkcjonowania i ładowania zastosowanego akumulatora i nie generuje niepotrzebnych wysokich kosztów montażu oraz serwisu.

Wprowadzenie powyższych zmian rozszerza możliwości przystąpienia do zamówienia podmiotów, które oferuję inną, nowszą technologię, niż określona przez Państwa w ogłoszeniu. Zmiana w/w warunków zamówienia nie wpłynie na zasadniczy cel zamówienia jakim jest oświetlenie terenu zgodnie z pozostałymi określonymi w Państwa zapytaniu  parametrami  technicznymi dla lamp solarnych LED.”

 

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż nie wyraża zgody na dopuszczenie zaproponowanego przez Państwa rozwiązania. Założenia projektowe nie przewidywały ww. rozwiązania, a ich wprowadzenie powodowałyby konieczność wykonania nowego projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę.

««« powrót
Liczba odwiedzin: 30

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Boguchwała